Datle, zázrak přírody
Nákupy
Datle jsou ovoce, které roste v hroznech na datlovníku pravém především v Tunisu, Iráku, Egyptu, Španělsku a Maroku. Rostou samozřejmě i v jiných teplých krajinách, tyto země jsou však největšími vývozci těchto sladkých plodů. Datlovník pravý roste v subtropických a pouštních oblastech, ale třeba i v částech Severní Ameriky (Kalifornie). Na našem trhu koupíme především sušené datle, a stejně tak se konzumují ve velké části světa. Původně se sušily skrz zvýšení trvanlivosti, což bylo využíváno beduíny a karavanami, které již dlouhou dobu přechází pouště.
Proč datle konzumovat? Datle i přes poměrně velkou sladkost nezvyšují hladinu glukózy v krvi a chrání naše tepny před ucpáváním. Datle jsou velice výživné, mají nejvyšší energetickou hodnotu ze všeho ovoce, jsou však také bohaté na draslík.
Produkty z datlí
Datle se často využívají ke slazení, což je využíváno především u osob, které se snaží omezit ve stravě klasický (bílý) cukr. Pořídit je navíc můžeme i ve formě datlové pasty, což je vlastně větší množství sušených datlí, rozmixováno do hladka. Datlovou pastu můžete využít ke slazení dezertů či moučníků ale také jen tak k doplnění energie. Datle se také velice často využívají jako přísada do různých zdravých tyčinek či jako sušené ovoce do müsli. Pokud držíte dietu, pak s datlemi opravdu opatrně, jsou velice kalorické a obsahují velké množství cukru, je však vhodnější, než slazení klasickým cukrem. V kuchyni můžete zkusit třeba jednoduchý recept na proteinové kuličky. V robotu smícháte ½ šálku mandlí, ½ šálku vanilkového proteinového prášku, 7 sušených datlí, lžičku kardamomu a 1/3 šálku tahini nebo chalvy. Vše rozmixujete a vytvarujete kuličky. Můžete je také obalit v kokosu.
Účinky na zdraví
Datle jsou velkým zdrojem rozpustné vlákniny, rychlým zdrojem energie, podporují mozek a mozkové funkce, obsahují vápník, údajně mají i afrodiziakální účinky, působící na obě pohlaví. Jedná se také o velký zdroj vitamínu C a vitamínu A.